• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Keçiboynuzu Pekmezi
TEMSİLCİLİKLERİMİZ
KARADENİZ BÖLGE BAYİSİ

MUSA URŞAR

TEL:0536 426 18 18

ADRES:PAŞAKUYU MH. CUMHURİYET CD.NO:268/B K:1 
RİZE
Pekmez | Keçiboynuzu Pekmezi Özü | Harnup
Videolar
SİPARİŞ HATTI

Pekmez dünyası sipariş hattı

KAPIDA ÖDEME

Keçiboynuzu Özü Pekmezi Kapıda Ödeme

Pekmez

Pekmez

Pekmez, ne kadar kış aylarında akla gelen bir besin maddesi olsa da çok eski yıllardan günümüze dek sofraları süslemektedir. Hak ettiği değeri kazanamamış olsa da son zamanlarda uzmanlar tarafından açıklanan faydaları sayesinde hak ettiği değeri bulmaya başlamıştır. Pekmez, en başta üzüm olmak üzere dut, keçiboynuzu, hurma gibi pek çok meyveden üretilebilmektedir. Besin değeri oldukça yüksek olan pekmezin bilindik en önemli yararı kansızlığa karşı iyi gelmesidir.

Pekmez Nasıl Yapılır?

Pekmez çeşitleri arasında en fazla tercih edilen üzüm pekmezidir. Üzüm pekmezi için, siyah üzüm taneleri sapından ayrılarak iyice yıkanır. Yıkanan taneler ezildikten sonra suyu çıkarılır. Elde edilen suya şıra denir. Şıra oldukça asitli olduğu için su ile karıştırılmalıdır. 10 litre kadar şıra suyuna yarım litre su eklenmelidir. Şıranın miktarına göre içine beyaz toprak eklenir.

Su ile karıştırılan şıra bir taşım kaynatılır. Dibine tutmaması için devamlı karıştırılmalı ve üzerine çıkan köpükler alınmalıdır. Kaynayan şıra ateşten alınarak 6 saat kadar bekletilir. Bekleme anında şıraya ilave edilen beyaz toprak dibe çöker. Dinlenme süresi tamamlanınca şıra tortusundan ayrılarak kaynatma kazanına alınır. Ardından sıvı yoğunlaşıncaya kadar kaynatılır. Kaynama süresi tamamlanan pekmez cam kavanozlara alınarak serin bir yerde muhafaza edilir.

Pekmezin Faydaları

Kanser: Pekmezin kanser riskini azaltıcı etki yarattığı bir çok araştırma ile kanıtlanmıştır. Yapılan araştırmalara göre pekmez, kanser başlangıcında önleyici etki yaratmaktadır.

Mide Ve Sindirim Problemleri: Pekmez mide ve sindirim sıkıntılarına karşı faydalı bir besin kaynağıdır. Mide ağrılarını yatıştırıcı etki sağlar. Özellikle mide ülseri tedavisinde alternatif olarak kullanılabilir. Kabızlık, ishal ve iltihabik bağırsak sorununa karşı faydalı olur.


Karaciğer Hastalıkları: Pekmez kan dolaşımını düzenleyici etkiye sahiptir. Karaciğer hastalıklarının tedavisinde destekleyici tedavi olarak pekmezden yararlanılabilir. Özellikle aşırı sigara tüketen kişilerde karaciğer, damar ve akciğer hasarlarının onarılmasına yardımcı olmaktadır.

Antioksidan: 1 yemek kaşığı pekmez ciddi anlamda antioksidan içermektedir. Bu özelliği ile kalp ve damar hastalıklarına karşı iyi gelir.

Kemik Sağlığı: Kalsiyum, demir, potasyum, magnezyum, manganez gibi mineraller bakımından zengin içeriğe sahip olan pekmez, vücutta enerji artışına yardımcı olur. Bu tür minerallerin günlük düzenli olarak vücuda alınması kemik sağlığını koruyarak, kemik hastalıklarına yakalanma riskini azaltır.

Demir İhtiyacı: 1 yemek kaşığı pekmez günlük demir ihtiyacının %20'sini karşılar. Demir eksikliği nedeniyle yaşanabilecek kansızlık, aç dökülmesi, yorgunluk ve sinirlilik hali ortadan kaldırılabilir. Demir eksikliği nedeniyle yaşanabilecek adet sıkıntılarına karşı pekmezden yararlanılabilir.

Kilo Verme: Kilo vermek isteyen kişiler uyguladığı diyet listelerine pekmezi ilave ederek gün içinde kaybettiği enerjiyi tekrar yerine koyabilir.

Cilt Sağlığı: Sedef, egzama ve akne gibi cilt problemlerine karşı pekmezin tedavi edici özelliği vardır. Ciltte oluşan kırışıklıkları azaltıcı cilt hücresini yenileyici özelliği vardır.

Pekmezin Zararları

  • Pekmez ne kadar sağlık açısından faydalı olsa da üretim, saklama ve tüketim şartlarına göre sağlık için bazı riskler yaratabilir. Bu riskler;
  • Aşırı derecede kaynatılarak hazırlanan pekmez tüketimi kanser riskini arttırıcı etki yaratır.
  • Pekmezin kapağı açıldıktan sonra mutlaka buzdolabında muhafaza edilmelidir. Aksi halde besleyici özelliğini yitirir.
  • Aşırı pekmez tüketimi ishal, mide bulantısı, şişkinlik ve göğüs ağrısı gibi rahatsızlıklara neden olabilir.

Pekmez | PEKMEZ| Pekmez Dünyası